آسیب های دوره نامزدی

تیم تخصصی مرکز آرامش زندگی با حضور دکتر مهرداد نامدار روانشناس شبکه یک و سه سیمای کشور و جمعی از متخصصین روانشناس و اساتید دانشگاه جهت خدمات روانشناختی در کنار شما هستند جهت هماهنگی و رزرو وقت با مشاوران کلینیک آرامش زندگی در رشت

نوبت دهی آنلاین ۰۱۳-۳۲۱۲۵۹۷۸
آسیب نامزدی

آسیب های دوره نامزدی و  عقد

در این نوشتار روانشناسی قصد بر این است تا برخی از مهم ترین مشکلات و آسیب هایی که در دوران عقد و نامزدی وجود دارد بررسی شود تا جوانان با شناخت کافی این آسیب ها بتوانند با آنها مقابله کنند تا پایه های زندگی مشترک شان سست نگردد.

آسیب های رایج در دوران نامزدی و قبل از عروسی

انجام مقایسه های ناسالم در زوجین:

به جرات می توان گفت که یکی از مهم ترین آسیب هایی که در دوران نامزدی می توان به آن اشاره کرد این است که دختران و پسران در این دوره سعی می کنند که طرف مقابل خود را با دختران و پسران دیگر و حتی خواستگاران دیگر مقایسه کنند که این موضوع در صورت ادامه رابطه و شروع زندگی مشترک می توانند به عنوان یک عامل دلسردی زناشویی باشد.

بخاطر اینکه در این مقایسه های اولیه دختر یا پسر بلافاصله اقدام به برپسب زدن و نتیجه گیری در این زمینه می کند و فکر می کنند که دیگران از همسرشان بهتر هستند. در حالی که این برداشت سطحی و ظاهر بینی است و به خاطر اطلاع نداستن  از عیب های دیگران و عدم آشنایی با نکات مثبت اخلاقی و جسمانی و  غیره همسرشان است.

این گونه مقایسه ها معمولا در دختران بخاطر حساسیت های زیاد و در مردان نیز به دلیل چشم چرانی های زیاد بوجود می آید.  اگر نامزدها می خواهند که در روابط خود آرامش و رضایت خاطر داشته باشند باید دست از این مقایسه و مطرح کردن این گونه مسائل بردارند.

داشتن  انتظارات بی جا و فراتر از طرفیت طرف مقابل:

در برخی از موقعیت ها اتفاق می افتد که دختر و پسر توقعات بالایی از هم دارند و بخاطر این مساله بار روانی سنگینی هم بر آنها حاکم می شود و آرامش روانی شان را بر هم می زند و معمولا این توقعات به خاطر نگاه سطحی داشتن به زندگی است.

دختر و پسری که می خواهند ازدواج کنند باید هوای یکدیگر را داشته باشند و نباید وارد این امور سطحی شوند، اجازه ندهند که فشار غیر منطقی به طرف مقابل وارد شود.

دخالت های ناسالم خانواده ها یا دوستان و دیگران:

متاسفانه درصد زیادی از جوانان هستند که در آستانه تشکیل زندگی مشترک، با دخالت های دیگران، روابطشان سرد وتیره می گردد. زوجین جوان باید به شدت هوشیار و مواظب باشند که ممکن است این افراد در قیافه دلسوز و خیرخواه نیز ظاهر شوند.

احترام گذاشتن به والدین خود:

متاسفانه مشاهده می شود که برخی از جوانان در آستانه تشکیل زندگی مشترک، رفتارهای مناسبی با والدین خودشان ندارند یا آنها را فراموش می کنند.. اگر نامزد ها به همه جوانب امور توجه داشته باشند و حق هرکس را به جای خود رعایت کنند، بسیاری از این نزاع ها و کشمکش ها میان والدین و عروس و داماد به وجود نمی آید.

زیاد شدن رفت و آمد با خانواده:

هر چند که روابط دختر و پسر و خانواده هایشان باید در دوره نامزدی، خیلی گرم و صمیمی باشد؛ اما نباید که به افراط کشیده نشود.در واقع باید گفت که اگر رفت و آمدها زیاد شود، دو طرف خسته می شوند و این خستگی به محبت ها لطمه می زند؛ به خصوص اگر این دوران، طولانی بشود.

وجود خاطرات ناخوشایند در این دوران:

برخی از کدورت هایی که مثلا در روابط دختر و پسر وجود داشته است یا اینکه برخی از مسایلی که بین خانواده ها در دوره خواستگاری و بله برون و تعیین مهریه و شرایط ازدواج و مهمانی ها و غیره وجود داشته، نباید به هیچ عنوان به بعد از عقد سرایت کند.

تمام مسایل باید بخشیده شود و  دختر و پسر نیز نباید دیگر درباره دلخوری های گذشته ، حرفی  بزنند. و مطرح کردن این مسایل باعث کدورت خواهد شد و باعث آسیب به صمیمیت خواهد گردید و گاهی هم منجر به ایجاد لطمه های سنگینی بر پیکره زندگی انها می شود.

طولانی شدن دوران نامزدی آسیب های دوره نامزدی

اگر دوران نامزدی و عقد بیش از حد مجاز طولانی شود، قطعا باعث بوجود آمدن برخی مشکلات خواهد شد:

  • ایجاد فشارهای روانی از طرف دیگران و خواهان توضیح درباره تاخیر عروسی
  • محدودیت های تأمین عواطف و احساسات یکدیگر و اختلال در وضعیت جسمی و روانی زوجین
  • وجود احساس بلاتکلیفی خصوصا برای دختران : آنها از اینکه همسر دارند و باید در خانه تنها باشند؛ به شدت کلافه خواهند شد.
  • خسته شدن والدین از رفت و آمد زیاد داماد؛ خصوصا در برخی فرهنگ ها اصلا این موضوع پسندیده نیست.
  • گاهی ممکن است این ارتباط ها فراتر رفته و زمینه اختلافات جدی را به دنبال داشته باشد.

در صورت نیاز به کسب مشاوره تخصصی در این زمینه می توانید با بهترین مشاور ازدواج در رشت در تماس باشید.

 

Rate this post
دسته بندی : روابط،خانواده و ازدواج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاین ۰۱۳-۳۲۱۲۵۹۷۸