افسردگی بعد از قطع رابطه

تیم تخصصی مرکز آرامش زندگی با حضور دکتر مهرداد نامدار روانشناس شبکه یک و سه سیمای کشور و جمعی از متخصصین روانشناس و اساتید دانشگاه جهت خدمات روانشناختی در کنار شما هستند جهت هماهنگی و رزرو وقت با مشاوران کلینیک آرامش زندگی در رشت

نوبت دهی آنلاین ۰۱۳-۳۲۱۲۵۹۷۸
افسردگی بعد از قطع رابطه

بسم الله الرحمن الرحیم . به طور معمول و به صورت کلی بیشتر افرادی که یک رابطه ای را تمام کرده و به اتمام می رسانند (به آن جهت که هیچ رابطه ای برای تمام شدن و جدایی شکل نمی گیرد) دچار افسردگی بعد از قطع رابطه شده و خود را در آشفتگی ها و بی انگیزگی رها کرده و چنین نیز مشاهده می نمایند. در نتیجه آنچه بیان شد تعداد افرادی که به دلیل افسردگی بعد از قطع رابطه به مشاور و کلینیک های روانشناسی مراجعه می نمایند بسیار است.

احساس چنین حس منفی ای پس از اتمام رابطه ای عاشقانه و عاطفی بسیار طبیعی است و افراد به هیچ عنوان نباید خود را به دلیل وجود چنین احساسی مورد سرزنش قرار دهند چرا که احساس منفی نیز به دست خالق به وجود آمده و خود سانسوری و نادیده گرفتن خود به نوعی کفران نعمت است .

علائم به وجود آمدن افسردگی پس از قطع رابطه

افسردگی به طور معمول ویژگی مشخص و ثابتی ندارد و ممکن است که در هر فرد به صورت متفاوتی بروز پیدا کرده و نمود بیرونی داشته باشد. اما برخی ویژگی ها شایع تر از دیگر ویژگی ها هستند و می توان آنها را در بیشتر افراد مراجع مشاهده نمود.

این ویژگی های شایع تر و با فراوانی بیشتر به شرح ذیل می باشد :

  1. ناتوانی در انجام کار های روزمره
  2. علاقه افراطی به خواب و بیدار نشدن
  3. غرق در گذشته و خاطرات پیشین بودن
  4. علاقه شدید به تنهایی و مرور گذشته
  5. مقایسه افراد جدید زندگی با فرد سابق
  6. هر چیزی فرد را به یاد پارتنر سابق می اندازد
  7. گریه های شدید و سردرد و حالت تهوع ناشی از آن
  8. و…

حال این موارد ذکر شده را باز تر خواهیم کرد که جای هیچ گونه ابهامی را در خود باقی نگذارد .

 

ناتوانی در انجام کار های روزمره

به هنگامی که افراد از یک رابطه خارج شده و  خود را در اتمام آن می بینند انگیزه کافی برای ادامه زندگی و رسیدن به دیگر اهداف خود نداشته و نمی توانند مسائل را به درستی پیش ببرند ، دلیل عمده این اتفاق احساس خلا شخص مذکور در زندگی کنونی فرد است و بروز چنین حالتی در انسان طبیعی می باشد اما به هیچ عنوان نباید به طول انجامد.

 

علاقه افراطی به خواب و بیدار نشدن 

پیرو آنچه در پاراگراف پیشین شرح داده شد به دلیل نبود انگیزه و انرژی کافی برای رسیدن به اهداف، انسان ترجیح می دهد نوعی فرار را برگزیده و در واقع و در حقیقت خود را به خواب زند و بیدار نشود. این تنها بدان دلیل است که افراد در خواب هیچگونه انرژی منفی و غمی را حس نکرده و خود را از جریان زندگی حقیقی و جهان خارجی دور می نمایند.

 

غرق در گذشته و خاطرات پیشین بودن 

 

علاقه شدید به تنهایی و مرور گذشته 

دو مورد بالا را به دلیل نزدیک بودن به یک دگر در یک توضیح خلاصه می نماییم ، افراد به دلیل جدایی از یک رابطه عمیق عاطفی ترجیح می دهند در تنهایی خود فرو رفته و تمام عوامل حواس پرتی را از خود دور نمایند تا بتوانند بی هیچگونه عامل مزاحمی خاطرات و گذشته خود و شخص مذکور را مرور و یادآوری نمایند.

 

مقایسه افراد جدید زندگی با فرد سابق 

به هنگامی که فرد با افراد جدیدی برخورد کرده و اشخاص تازه ای را به زندگی خود راه می دهد مدام به دنبال مقایسه فرد پیشین و فرد اکنون بوده و می خواهد برتری را از آن پارتنر سابق خود نماید و وی را به دور از هر بدی جلوه دهد! آن هم نه برای  افراد موجود در زندگی وی بلکه او دارد این جلوه را برای خود نمایان می کند و بس.

 

هر چیزی فرد را به یاد پارتنر سابق می اندازد 

از آب خوردن گرفته تا طلوع صبح، افراد را به یاد شخصی می اندازد که او نیز آب می خورده و طلوع صبح را به نظاره می نشسته، این مسئله نیز در روز های ابتدایی و تا به جایی که حالت افراط گونه و بیمارگونه پیدا ننماید مسئله ای است طبیعی و قابل درک اما در صورتی که به طول انجامد و زندگی فرد را مختل کند مسئله ای است نیازمند به درمان و پیگیری

 

افسردگی بعد از قطع رابطه

و اما دلیل مراجعه به مشاور

اگر افراد نتوانند خود را از آن حالت های بیان شده بیرون آورده و همراه با جریان زندگی شنا نمایند ممکن است ناتوانی در جسمشان نیز پدیدار شده و در نتیجه روان و جسمی مسموم و بیمار داشته باشند ، مشاور های آرامش زندگی می توانند افراد را در کنار آمدن با چنین مسئله ای یاری نمایند و به بهبود شرایط فعلی اینگونه افراد بپردازند و آنان را به حالت طبیعی زندگی باز گردانند.

 

امید است که این مقاله آنچه مورد نیاز شما در ارتباط با افسردگی بعد از قطع رابطه بود در اختیارتان قرار داده باشد، موفق و برقرار باشید، آرامش در زندگی تان جاری.

 

5/5 - (1 امتیاز)
دسته بندی : خدمات

چرا به دلیل افسردگی باید به مشاور مراجعه نمود ؟

وجود چنین حس منفی ای در انسان نه تنها زندگی و روان وی را تحت الشعاع قرار می دهد بلکه ممکن است به جسم وی نیز آسیب برساند در نتیجه مراجعه در چنین مواردی الزامی است .

از کجا می توان فهمید که فرد دارای افسردگی پس از رابطه است یا خیر؟

غمگین بودن تا جایی طبیعی است که فرد را از اهداف و آینده شخصی خود باز ندارد و وی را در بی هدفی سردرگم ننماید .

کلینیک آرامش زندگی می تواند افراد را در افسردگی پس از رابطه نیز راهنمایی نماید ؟

بله
این کلینیک با وجود کادر مجرب خود می تواند افراد را در این زمینه و دیگر زمینه ها نیز یاری نماید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاین ۰۱۳-۳۲۱۲۵۹۷۸