حسادت زنانه چیست؟

تیم تخصصی مرکز آرامش زندگی با حضور دکتر مهرداد نامدار روانشناس شبکه یک و سه سیمای کشور و جمعی از متخصصین روانشناس و اساتید دانشگاه جهت خدمات روانشناختی در کنار شما هستند جهت هماهنگی و رزرو وقت با مشاوران کلینیک آرامش زندگی در رشت

نوبت دهی آنلاین ۰۱۳-۳۲۱۲۵۹۷۸
حسادت زنانه

اکثر زنان با وجود اینکه آگاهند و می دانند که حسادت زنانه موضوعی ناخوشایند محسوب می گردد، اما با وجود آن نیز در مقابل این گونه حسادت ها خود را کاملا ناتوان می بینند، متاسفانه حسادت زنانه زندگی را به کام زوجین تلخ کرده و  منجر به ایجاد تنش در فضای خانواده نیز می گردد و پیامد های ناخوشایندی هم به همراه دارد.

غالبا مردان نیز در این زمینه با حسادت های همسرشان به شدت کلافه و ناراحت شده و بعضا برخی از مردان نیز با بروز حسادت زنانه عکس العمل های خود را با رفتارهایی مانند قهر کردن و عصبانیت نسبت به همسرشان نشان می دهند و برخی از مردان نیز با تنگ نظری و حسادت زنانه همسرشان سعی می کنند به نوعی از رابطه فرار کنند تا به دام تنگ نظری های همسرشان نیفتند.

بنابر اظهارت روانشناسان نیز، درصد قابل توجهی از مردان هم نسبت به موضوع حسادت همسرشان شکایت دارند و در بین دوستان خود نیز راجع به آن بحث و شکایت می کنند.

مهم ترین علت های حسادت زنانه چیست؟

  • در موقعیت های که شوهر به همسر خود توجه کامل نشان ندهد و خواسته یا ناخواسته توجه اش سمت زنان دیگر باشد.
  • اکثر افرادی که زیبا هستند معمولا مورد قضاوت قرار می گیرند و خصوصا اگر در رابطه زناشویی مرد زیباتر باشد، این جذابیت می تواند منجر به حساد زنانه همسرش شود.
  • برخی از زنان بدلیل وجود وسواس فکری ، تصور می کنند که همسرشان به آنها بی وفایی و خیانت می کند و این موضوع باعث شکل گیری حسادت زنانه می شود.
  • افشا کردن روابط و اتفاقات مربوط به دوران پیش از ازدواج و در دوره آشنایی باعث از بین رفتن حس اعتماد به یکدیگر می شود.
  • ارتباط گرفتن شوهر با زنان دیگر که با هدف کاری و غیره انجام می شود و نیت منفی در پشت آن وجود ندارد
  • تمایل بیشتر خانم ها برای رقابت و برتر بودن در زندگی
  • معمولا زنانی که برون گرا و پرحرف تر  و اجتماعی تر هستند، از حسادت زنانه بیشتری در رنج هستند. البته مردان هم حسادت به خرج می دهند، اما به خاطر وجود غرور بیشتر، سعی می کنند که کمتر بروز دهند.
  • کنجکاوی های بیش از اندازه و بدون دلیل زنان درباره امور زندگی همسرشان
  • کنترل کردن های شوهر به روش های مختلف محرمانه و مخفی تا علنی

برای پیشگیری از حسادت زنانه چه باید کرد؟

معمولا زنان بخاطر هیجانات و عواطف در سطح بالایی که دارند، نمی توانند این گونه حسادت ها را تحمل کنند و کنترل کنند، در موقعیت هایی که نتوانستید خود را کنترل کنید، حداقل می توانید برخی از موارد را رعایت کنید تا آسیب کمتری ببینید.

توجه داشته باشید که وجود حسادت زنانه  به تدریج باعث ایجاد اتهام به شوهر شده و منجر به کنترل کردن های زیاد می شود و طرفین نیز به مرور اعتماد و امنیت روانی شان را نسبت به هم از دست می دهند.

بر خلاف آن دسته از زنانی که فکر می کنند با این کارشان، شوهرشان کاملا در اختیار و کنترل آنهاست، اما باید بدانند که این کار با عشق ورزیدن در تضاد است و به معنی ملک شدن همسر است. بنابراین سعی کنید تا با حسادت خود به دام رقابت با دیگران نیافتید.

موارد زیادی از ازدواج ها وجود داشته که متاسفانه  به خاطر حسادت به دیگران صورت گرفته است که منجر به پشیمانی شده و به مشکلات زیادی دامن زده است.

خصوصا در اوایل ازدواج با وجود دل تنگی های شدیدی که برایتان اتفاق می افتد، سعی کنید تا در طی روز تماس های مکرر شوهرتان نداشته باشید. تلفن زدن های  مکرر کم کم باعث حسادت  و بدبینی می شود. با وجود دلتنگی ها سعی کنید بر رابطه خود کنترل داشته باشید.

باید توجه داشته باشید که در دوران نامزدی برا جذب کردن نامزدتان از فریب های زنانه استفاده نکنید. اگر از این طریق بخواهید زندگی مشترک خود را شروع کنید ، مطممئن باشید که در نهایت مرد شما از این ماجرا با خبر می شود و حتی ممکن است رابطه زناشویی خود را با شما قطع کند.

به جای حسادت زنانه سعی کنید تا ارزش ها و استعدادهای خودتان را بشناسید و آنها را پرورش دهید و همچنین در یک زمینه کاری ، هنری یا  غیره فعالیت کنید و خودتان را سرگرم کنید تا با این کار افکارتان به موضوع دیگری کمتر منحرف شود.

در صورت وجود و ادامه حسادت زنانه، بهتر است که ضمن اعتراف به این قضیه، آن را با شخصی در میان بگذارید.  اگر حدس شما در ارتباط با رفتار همسرتان درست بود ، اول آن را با همسرتان در میان بگذارید و به او بگویید که این کارهای شما را ناراحت می کند. هیچگاه خشم خود را بیان نکنید زیرا خشم شما نقطه ضعف شما می باشد.

در رابطه با زنان دیگر و وضعیت ظاهرشان از همسرتان نظرخواهی نکنید…

در صورت نیاز به کسب مشاوره تخصصی در این حوزه، می توانید با روانشناسان متخصص مرکز آرامش زندگی در تماس باشید.

5/5 - (2 امتیاز)
دسته بندی : روابط،خانواده و ازدواج مجله روانشناسی آرامش زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاین ۰۱۳-۳۲۱۲۵۹۷۸