راهکارهای افزایش اعتماد به نفس – 15 راهکار موثر

تیم تخصصی مرکز آرامش زندگی با حضور دکتر مهرداد نامدار روانشناس شبکه یک و سه سیمای کشور و جمعی از متخصصین روانشناس و اساتید دانشگاه جهت خدمات روانشناختی در کنار شما هستند جهت هماهنگی و رزرو وقت با مشاوران کلینیک آرامش زندگی در رشت

نوبت دهی آنلاین ۰۱۳-۳۲۱۲۵۹۷۸
راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

اگر نوشته قبلی ما با عنوان ویژگی افراد با اعتماد به نفس بالا چیست؟! احتمالاً اکنون بیشتر از همیشه برای دنبال کردن راهکارهای افزایش اعتماد به نفس  انرژی و انگیزه دارید و می‌خواهید هرچه سریع تر این مهارت را در وجود خودتان افزایش دهید.

خب، ما هم زیاد معطلتان نمی‌گذاریم، خیلی سریع برویم به سراغ بیان راه های افزایش اعتماد به نفس.

1- باور داشته باشید که می‌توانید

اولین و مهم ترین مسیر از راه های افزایش اعتماد به نفس این است که خودتان را باور کنید. یعنی قبول کنید که می‌توانید شما هم تبدیل به یک فرد با اعتماد به نفس شوید.

وقتی باور کنید که می‌توانید، حتماً خواهید توانست. آقای هنری فورد هم جمله ای در این رابطه دارد که می‌گوید:

چه فکر کنید می‌توانید و چه فکر کنید نمی‌توانید، در هر دو صورت حق با شماست!

پس ابتدا با خودتان کنار بیایید که می‌توانید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید، سپس خواهید دید که چه قدرت بالایی برای تقویت اعتماد به نفس در وجودتان ایجاد می‌شود.

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

2- مطمئن و با صلابت صحبت کنید

دومین راه از راهکارهای افزایش اعتماد به نفس مطمئن و با صلابت صحبت کردن است. افراد با اعتماد به نفس، مهم ترین شاخصه ای که دارند، نوع صحبت کردنشان است. تا کنون دیده اید که فردی اعتماد به نفسش بالا باشد و آرام و سر پایین صحبت کند یا این که کم حرف باشد؟ مسلماً خیر.

همه افرادی که اعتماد به نفسشان فوق العاده بالاست، با صدای رسا و محکم صحبت می‌کنند تا حرف هایشان بیشتر به دل مخاطب بنشیند.

علاوه بر این، مطمئن هم صحبت می‌کنند. یعنی وقتی می‌خواهند مطلبی را به دیگران انتقال دهند، طوری با آنها صحبت می‌کنند که خیالشان بابت آن مطلب راحت شود. یعنی کاملاً آنها را از آن مطلب مطمئن می‌کنند.

این ویژگی افراد با اعتماد به نفس، یکی از مهم ترین ویژگی های آنان در مقابله با دیگران است و می‌توان گفت به نوعی، راز موفقیت آنان هم همین است.

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

3- زبان بدن خود را تقویت کنید

سومین راه از راه های افزایش اعتماد به نفس تقویت زبان بدن می باشد. ظاهر انسان چون همیشه در دید دیگران است، می‌تواند ما را فردی با اعتماد به نفس یا خجالتی نشان دهد. در نتیجه یکی از مهم ترین عواملی که باید در اعتماد به نفس خود به آن دقت کنیم، زبان بدنمان است.

افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، سر و چانه بالایی دارند، راست می‌ایستند، با دیگران ارتباط چشمی خوبی برقرار می‌کنند، از دستان خود به خوبی استفاده می‌کنند و همین کارها، باعث با اعتماد به نفس دیده شدنشان توسط افراد دیگر می‌شود.

پیشنهاد می‌کنم حتماً روی مقوله زبان بدن مطالعات بیشتری انجام دهید و تمام تلاش خود را بکنید تا به زبان بدن خود مسلط شوید. چون همان طور که بهتان گفتم، می‌تواند کمک بسیار زیاد و شگفت انگیزی بهتان بکند.

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

4- درست لباس بپوشید!

چهارمین راه از راهکارهای افزایش اعتماد به نفس مربوط به طرز پوشش شما می باشد. دقت کردید اولین نکته ای که بعد از دیدن یک فرد خوش تیپ و خوش لباس می‌بینید چیست؟ مسلماً خصوصیات یک فرد پولدار، موفق و با اعتماد به نفس در ذهنتان پدیدار می‌شود. درست است؟

خوش لباسی هم از دیگر دلایلی است که ما را با اعتماد به نفس نشان می‌دهد. دیدید وقتی لباسی را می‌پوشیم که چندان باب میلمان نیست و آن را دوست نداریم، چقدر حس بدی بهمان دست می‌دهد؟ ولی در مقابل دقیقاً زمان هایی که با لباس های جذاب و شیک در مقابل دیگران ظاهر می‌شویم اعتماد به نفس فوق العاده بالایی داریم!

خب وقتی می‌بینیم نوع لباس پوشیدنمان تا این اندازه در اعتماد به نفسمان تاثیر دارد، به نظرتان بهتر نیست همیشه بهترین نوع ظاهر را داشته باشیم و آراسته باشیم؟

مطلب مرتبط:

5- مثبت نگر باشید

پنجمین راه از راه های افزایش اعتماد به نفس هم مربوط به ورودی های ذهن شما می باشد. افراد با اعتماد به نفس، مثبت‌نگر هم هستند و نمی گذارند افکار منفی وارد ذهن آنها شود. آنها حتی در بدترین شرایط هم تمام تلاش خود را می‌کنند تا نکته ای مثبت از آن شرایط بیرون بکشند.

این ویژگی به آنها کمک می‌کند تا هم حال بهتری نسبت به دیگران داشته باشند، هم با کوچک ترین مسائل ناراحت و عصبانی نشوند و در نتیجه وقتی این اتفاق ها بیفتد، اعتماد به نفس بالاتری هم داشته باشند.

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

6- همیشه در حال یادگیری باشید

ششمین راهکارهای افزایش اعتماد به نفس یادگیری و اهل آموزش بودن می باشد. وقتی وارد جمعی می‌شوید که هرکس دارد درباره یک چیز صحبت می‌کند و شما هیچ اطلاعاتی درباره آن موضوعات ندارید، چه حسی بهتان دست می‌دهد؟ آیا احساس سرخوردگی و بی عرضگی درون شما به وجود نمی‌آید؟

اما زمانی که در زمینه های مختلف اطلاعات دارید و می‌توانید درباره شان اظهار نظر کنید، مسلماً احساس خودباوری عجیبی در ذهنتان ایجاد می‌شود که خود این حس، برای افزایش اعتماد به نفس کافی است.

پس تا می‌توانید در موضوعات مختلف اطلاعات خود را افزایش دهید.

7- خودزنی نکنید!

هفتمین راه از راه های افزایش اعتماد به نفس مربوط به دست کم نگرفتن خودتان می باشد. افراد بسیار زیادی وجود دارند که درجه و مقام خودشان را بسیار پایین می‌پندارند و فکر می‌کنند اصلاً خوب نیستند!

مثلاً زمانی که یک فرد بدون اعتماد به نفس می‌خواهد سخنرانی کند، مدام می‌گوید که ببخشید من کمی استرس دارم، یا این که اصلاً نمی‌توانم خوب صحبت کنم، یا حرف هایی که می‌خواهم بزنم شاید خیلی برایتان مفید نباشد. یا در مواقعی دیگر می‌گوید که لباسم اصلاً خوب نیست، من نوشتن بلد نیستم، عرضه هیچ کاری را ندارم و…

این کار باعث می‌شود که حس اعتماد به نفس در وجود شما مدام کمتر و کمتر شود و نتوانید آن را تقویت کنید. پس به هیچ وجه خودتان را نکوبید و به قول معروف خود زنی نکنید!

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

8- به موفقیت های قبلی خود فکر کنید

هشتمین راهکارهای افزایش اعتماد به نفس مربوط به گذشته شما و موفقیت هایتان می باشد. موفقیت های قبلی که به دست آورده اید را برای خودتان یادآوری کنید. حتی اگر این موفقیت ها فوق العاده کوچک باشند.

این کار به شما یادآوری می‌کند که می‌توانید بازهم به موفقیت برسید و آن اتفاقات خوبی را که قبلاً برایتان افتاده تکرار کنید. حتی می‌توانید بهتر از آن شوید. اصلاً اگر توانایی نداشتید که قبلاً موفق نمی‌شدید!

پس حتماً موفقیت های قبلیتان را یادآوری کنید تا این حس خودباوری در وجودتان پدیدار شود.

9- ورزش کردن را جدی بگیرید

نهمین راه از راه های افزایش اعتماد به نفس به ورزش کردن شما مربوط می شود. اگر هر روز ورزش کنید و در آن مداومت داشته باشید، از دو جهت در تقویت اعتماد به نفس به شما کمک خواهد شد.

اول این که خود ورزش، نیروی اراده و پشتکار و اعتماد به نفس را خود به خود تقویت می‌کند و این یکی از ویژگی های بسیار عالی ورزش است.

و دوم هم این که اگر هر روز مرتباً ورزش کنید، به این باور می‌رسید که من می‌توانم به طور ثابت کاری ر انجام دهم. در نتیجه این حس کمکتان می‌کند تا اعتماد به نفس بالایی پیدا کنید. به همین راحتی!

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

10- فقط خودتان باشید!

برای دهمین راه از راهکارهای افزایش اعتماد به نفس لازم نیست کار خاصی نکنید همین که خودتان باشید کافیست و کفایت می کند.

گاهی اوقات افراد فکر می‌کنند که باید باید همه را راضی نگه دارند! اصلاً مگر همچین چیزی ممکن است؟ شما هر کاری که بکنید بالأخره یک عده از شما ناراضی خواهند بود. شما سعی کنید کار خودتان را انجام دهید و برای رضایت دیگران کار نکنید.

وقتی فقط به دیگران توجه می‌کنید، احساس می‌کنید که از خودتان هیچ قدرتی ندارید و مدام درگیر دیگران هستید و این حس، اعتماد به نفس شما را به شدت می‌کاهد.

ولی وقتی کار خود را انجام دهید و تمام قدرت را در اختیار خودتان بگیرید، اعتماد به نفس و خودباوری عجیبی درون شما متولد خواهد شد.

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

11- از منفی باف ها فرار کنید!

یازدهمین قدم از راه های افزایش اعتماد به نفس را من حاشیه مهم تر از متن می دانم چرا که اطرافیان حاشیه ای ما تاثیر بسیار زیادی روی ما می گذارند و از آنها به هیچ وجه نمی شود غافل شد. یک سری افراد منفی باف هستند که مدام می‌گویند تو نمی‌توانی، موفق نمی‌شوی، بلد نیستی و جملاتی از این نظیر.

حتی اگر خودتان هم متوجه نشوید، حرف های آنان روی شما تأثیر زیادی خواهد گذاشت و در نهایت به نابودی اعتماد به نفس شما ختم خواهد شد.

تا می‌توانید از این دسته از افراد فرار کنید و نگذارید با گفتن این جملات، باعث از بین رفتن اعتماد به نفس شما شوند.

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

12- منطقه امن ذهنی خود را فراموش کنید

برای دوازدهمین قدم از راهکارهای افزایش اعتماد به نفس باید شما کمی هم ریسک کنید البته ریسک مثبت. همه ما یک منطقه امن ذهنی داریم که مغزمان دوست ندارد از آن خارج شویم.

می‌دانید این منطقه چیست؟ شما هر کاری که انجام می‌دهید در این منطقه ثبت می‌شود و کم کم به آن عادت می‌کنید تا انجام آن کار برایتان راحت تر شود. تا اینجای کار اتفاقاً این منطقه نه تنها چیز بدی نیست، بلکه به شدت در انجام کارها کمکمان می‌کند! اما مشکل اصلی از جایی شروع می‌شود که می‌خواهیم کار جدیدی را انجام دهیم.

در این زمان ذهن ما سریع واکنش نشان می‌دهد و نمی‌گذارد آن کار جدید را انجام دهید. چون برایش سخت و به شما فشار زیادی وارد می‌کند. در نتیجه تمام تلاش خود را می‌کند تا از آن کار منصرفتان کند. راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

حال اگر شما بتوانید کاری کنید که از این منطقه خارج شوید و کارتان را انجام دهید، می‌توانید به موفقیت برسید. و در نتیجه اعتماد به نفستان هم افزایش پیدا خواهد کرد. اما اگر نتوانید، باید قید موفقیت را بزنید. راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

13- زیاد نه بگویید

سیزدهمین راه از راه های افزایش اعتماد به نفس یک کلمه دو حرفی است که باید شما گاهی از آن استفاده کنید. در برابر خواسته دیگران نه بگویید. البته خواسته هایی که جلوی موفقیت شما را می‌گیرند.

نه گفتن به شما این قدرت را می‌دهد که بتوانید نسبت به خواسته های دیگران با اعتماد به نفس بیشتری ظاهر شوید و خودتان را مهم تر از دیگران بدانید. اصلاً افراد با اعتماد به نفس فقط می‌توانند به خوبی نه بگویند.

پس اگر می‌خواهید با اعتماد به نفس شوید، زیاد نه بگویید.

14- موفقیتی را که می‌خواهید به آن برسید تجسم کنید

تجسم کردن چهاردهمین راهکارهای افزایش اعتماد به نفس می باشد. به نظر می‌رسد اصطلاح ‌”‌تجسم کردن‌”‌ به شکل دادن و مشاهده‌ یک تصویر در ذهن اشاره داشته باشد. بسیاری از آدم‌ها تجربه‌ مشاهده‌ تصویری را دارند که در چشم ذهن‌شان خلق کرده‌اند.

با وجود این، سایر آدم‌ها آن‌چنان “‌تجسم‌گرا‌”‌ نیستند. در عوض، آن‌ها ممکن است هر آن‌چه را تصور می‌کنند، حس کنند. آن‌ها شاید احساسی داشته باشند که از برخی جهات قابل درک باشد؛ با این‌که فقط درباره‌ی تصویر فکر می‌کنند.

نکته‌ مهم درباره‌ي تجسم این است که باید افکاری واضح، مفصل، و روشن درباره‌ اهدافتان داشته باشید.

به این ترتیب، مهم نیست آیا تصاویر را به نظر مشاهده کنید یا فقط آن‌ را در ذهنتان به طور روشن تعریف کنید.

اگر خواهان بدست آوردن چیزی در زندگی خود هستید، و یا می‌خواهید به شخصیت به خصوصی تبدیل شوید، قطعاً باید ابتدا آن را در ذهن خود تجسم و تصور کنید. تصویر چیزی که می‌خواید بهش برسید را در ذهنتان بسازید.

راه های افزایش اعتماد به نفس

راه های افزایش اعتماد به نفس

15– اعتماد به نفس را به چرخه ای ثابت تبدیل کنید

و راه پانزدهم و آخر ما مربوط به عادت کردن شما می باشد اگر این تکنیک ها را به طور کامل انجام دهید، قطعاً اعتماد به نفس بالایی پیدا خواهید کرد.

اما باید حواستان باشد که بعد از این که اعتماد به نفس بالایی پیدا کردید، این تکنیک ها را رها نکنید و باز هم آن ها را انجام دهید. چون ممکن است دوباره به حالت قبلی بازگردید.

 

Rate this post
دسته بندی : مجله روانشناسی آرامش زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاین ۰۱۳-۳۲۱۲۵۹۷۸