زبان عشق چیست؟ زبان عشق شما چگونه بر روابطتان تاثیر میگذارد؟

تیم تخصصی مرکز آرامش زندگی با حضور دکتر مهرداد نامدار روانشناس شبکه یک و سه سیمای کشور و جمعی از متخصصین روانشناس و اساتید دانشگاه جهت خدمات روانشناختی در کنار شما هستند جهت هماهنگی و رزرو وقت با مشاوران کلینیک آرامش زندگی در رشت

نوبت دهی آنلاین ۰۱۳-۳۲۱۲۵۹۷۸
زبان عشق چیست

آنچه در مورد روابط و زبان عشق می‌دانید ممکن است اشتباه باشد. این تقصیر شما نیست. اغلب به این علت است که به تجربیات محدود خود یا به توصیه‌های دوستان خوش‌نیت خود تکیه می‌کنیم. حتی زمانی که سعی می‌کنیم اطلاعات مناسب را در کتاب‌های روابط عمومی جستجو کنیم، سخت است که بدانیم چه مقدار از مطالبی که می‌خوانیم از نظر علمی درست یا به واقعیت نزدیک است.

تحقیقات روش‌هایی را نشان می‌دهد که پنج زبان عشق بر زوج‌ها تأثیر می‌تواند تاثیرگذار باشد. در این نوشته از مجله روانشناسی آرامش زندگی به بررسی این انواع پنجگانه و معرفی آنان می‌پردازیم.

زبان عشق چیست

پنج راه کلیدی برای ابراز عشق وجود دارد:

 1. هدیه (مثلاً غافلگیر کردن آنها با هدیه)
 2. کلمات تأیید کننده (مثلاً تعریف کردن از آنها)
 3. زمان با کیفیت (مثلاً گوش دادن دقیق به آنها)
 4. اعمال خدماتی (مثلاً انجام وظایف برای آنها)
 5. لمس فیزیکی (به عنوان مثال، در آغوش گرفتن آنها)

مجله روانشناسی آرامش زندگی

زبان عشق

در حالی که ممکن است از هر یک از این پنج زبان برای نشان دادن عشق شریک زندگی خود استفاده کنید، طبق گفته چپمن، شما یک سبک اصلی یا غالب دارید.

یک مطالعه اخیر نشان داد که ترجیح داده‌شده‌ترین زبان عشق،

 • زمان با کیفیت (40.8٪)
 • پس از آن لمس (40.0٪)،
 • کلمات تایید کننده (22.7٪)
 • اعمال خدماتی (13.6٪)
 • و هدیه (4.0٪) است (هیوز و کامدن، 2020).

به عنوان مثال، ممکن است برای خدمات ارزش خاصی قائل شوید. در نتیجه، با انجام کارهایی مانند پختن غذا یا تمیز کردن اطراف خانه، به همسرتان ابراز عشق می‌کنید. اگر خدمت، زبان عشق غالب شماست، به دنبال اعمال خدمت از طرف شریک زندگی خود به عنوان نشانه‌ای از عشق او به شما نیز خواهید بود. چقدر آنها به دنبال راه هایی برای کمک به شما هستند؟

بر اساس این کتاب، زمانی که هر دو طرف زبان عشق مسلط یکسانی را به اشتراک می‌گذارند، رابطه روان‌تر و با کیفیت‌تر خواهد بود. یعنی مهم نیست که هر دو به کدام زبان صحبت می‌کنید (مثلاً زمان، لمس، کلمات و غیره)، فقط اینکه هر دو در یک صفحه هستید. با این حال، اگر زبان‌های شما با هم تطابق نداشته باشند، در برقراری ارتباط و درک همدیگر مشکل دارید، که این امر رابطه شما را تضعیف می‌کند.

آیا زبان عشق بر روابط تأثیر می‌گذارد؟

زبان های عشق داستان خوبی هستند. آنها ساده، شهودی و آسان برای پیاده‌سازی هستند. مشکل این است که آنها احتمالا اشتباه می‌کنند.

اولاً، توجه به این نکته مهم است که زبان های عشق به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند. با این حال، دو پایان نامه اولیه بررسی کردند که چگونه دانستن زبان عشق شریک زندگی شما ممکن است بر رضایت از رابطه تأثیر بگذارد (تاچر، 2004؛ ویل، 2006).

هیچ یک از این مطالعات نشان ندادند که کمک کننده است. در واقع، نه تنها دانستن زبان عشق اصلی شریک زندگی با رضایت بیشتر از رابطه در حال حاضر مطابقت نداشت، بلکه با رضایت بیشتر سه هفته بعد نیز ارتباطی نداشت (Veale, 2006).

اما شاید دانستن زبان همسرتان کافی نباشد. شاید شما نیاز به مطابقت داشته باشید. دو دانشمند استرالیایی این را با مشاهده اینکه آیا شرکای دارای زبان عشقی مشابه روابط بهتری دارند یا خیرآزمایش کردند.

آن‌ها زوج‌هایی را در اواسط دهه ۲۰ زندگی‌شان بودند جمع‌آوری کردند و از هر فرد خواستند معیاری از رضایت از رابطه و سبک‌های عشق خود را کامل کند (مثلاً: «من تمایل دارم احساساتم را با انجام کارهایی که برای او انجام می‌دهم بیان کنم»). مطابق با پیشنهادات چپمن، محققان زبان اصلی عشق هر یک از طرفین را بر اساس اینکه کدام یک از پنج زبان بالاترین امتیاز را داشت، تعیین کردند.

در مرحله بعد، محققان شرکای خود را با هم مقایسه کردند تا ببینند که آیا زبان اصلی عشق آنها مطابقت دارد (مثلاً هر دو به لمس بالاترین امتیاز داده اند یا هر دو دارای بالاترین رتبه خدمات) یا عدم تطابق (مثلاً یک نفر لمس را به عنوان زبان اصلی خود داشته است، در حالی که شخص دیگر زمان را).

نوشته‌هایی که اختمالا دوست داشته باشید:

کار مشاور ازدواج چیست؟

چگونه هدف زندگی خود را پیدا کنیم؟!

4 عامل خطر خیانت زناشویی در روابط عاشقانه

به گفته چپمن، کسانی که زبان عشقی همسو دارند باید روابط بهتری داشته باشند. با این حال زوج‌هایی که زبان‌های عشقی ناهماهنگ داشتند، روابطی داشتند که به خوبی آن زوج‌هایی بود که زبان عشقی همسان دارند.

می‌توانید استدلال کنید که ممکن است فقط همسویی مهم نباشد، بلکه دانستن اینکه شریک زندگی شما برای عشق چه ارزشی قائل است، فواید زیادی دارد.

در واقع، اکثر مردم واقعاً در این کار خوب بودند، به طوری که 3 نفر از 4 نفر (76٪) قادر به خواندن دقیق زبان عشق شریک زندگی خود بودند. با این حال، محققان هیچ مدرکی پیدا نکردند که این بینش به آنها کمک کند تا رابطه رضایت‌بخش‌تری داشته باشند.

اخیراً، تحقیقات ایده تطبیق را یک قدم جلوتر برد و به این نکته توجه کرد که هر یک از طرفین چه زبان عشقی می‌خواهند، چه چیزی داده‌اند و چه چیزی دریافت کرده‌اند (Polk & Egbert, 2013).

بهترین مرکز مشاوره رشت

زبان عشق چیست

با استفاده از این رویکرد، سه نتیجه بالقوه وجود داشت:

 • همسان (هر دو طرف زبان عشق مورد علاقه خود را دریافت کردند)
 • ناهماهنگ (هیچ یک از طرفین زبان عشق مورد علاقه خود را دریافت نکردند)
 • و تطابق جزئی (یک نفر زبان عشق مورد علاقه خود را دریافت کرد، در حالی که دیگری زبان عشق مورد علاقه خود را دریافت نکرد)

بر اساس تئوری زبان عشق، زوج های همسان باید به راحتی بهترین کیفیت رابطه را داشته باشند. با این حال، محققان هیچ تفاوتی بین انواع زوج پیدا نکردند. به عبارت دیگر، یافته‌ها دوباره از این ایده که زبان‌های عشق برای روابط مهم هستند، پشتیبانی نمی‌کند.

اگرچه اکثر تحقیقات از نظریه زبان عشق پشتیبانی نمی‌کنند، یک مطالعه در سال 2020، در یک نمونه از نزدیک به هزار بزرگسال در ایالات متحده، بیش از 50٪ گزارش کردند که شریک زندگی آنها از زبان عشق مورد علاقه خود به خوبی استفاده می‌کند. وقتی شرکت‌کنندگان فکر می‌کردند که شرکایشان از زبان عشق مورد علاقه خود استفاده می کنند، رضایت و عشق بیشتری را در روابط خود گزارش می‌کردند.

جای تعجب نیست که تصورات ما درباره عشق اشتباه است. در واقع، درس کلیدی این است که فقط به این دلیل که چیزی خوب، شهودی یا شبیه عقل سلیم به نظر می‌رسد، به این معنی نیست که واقعاً درست است. روابط پیچیده است.

اغلب اوقات، تلاش‌ها برای ساده‌سازی، طبیعتاً دقت را قربانی می‌کنند. اگر از این ایده‌ها برای درک بهتر رابطه خود و یا ایجاد تغییراتی برای بهبود آن استفاده کنید، همه اینها مشکل ساز است.

بهترین رویکرد این است که علم را زبان عشق خود قرار دهید و تا حد امکان در مورد روابط یاد بگیرید تا بتوانید رابطه خود را برای موفقیت تنظیم کنید.

بهترین روانشناس رشت

زبان عشق چیست

نکات کلیدی زبان عشق

 • زبان‌های عشق راه‌های اصلی دریافت و محبت مردم هستند: هدایا، کلمات تأیید، زمان، خدمات و لمس.
 • بر اساس این تئوری، هر یک از ما زبان عشق ترجیحی داریم، و روابط زمانی به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود که طرفین با زبانشان مطابقت داشته باشند.
 • تحقیقات نشان می دهد که زوج‌هایی که زبان عشق ناهماهنگی دارند، می توانند روابطی داشته باشندکه به خوبی زوج‌هایی است که زبان عشق یکسانی دارند.

 

مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی آرامش زندگی با بهره‌گیری از بهترین زوج درمانگران رشت آماده کمک به زوجین عزیز جهت بهبود روابط زناشویی خود است. امکان تعیین وقت به صورت آنلاین یا تلفنی میسر میباشد.

بهترین مرکز مشاوره رشت

ترجمه شده از سایکولوژی تودی

Rate this post
دسته بندی : مجله روانشناسی آرامش زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاین ۰۱۳-۳۲۱۲۵۹۷۸