3 راهکار موثر برای بخشیدن دیگران

تیم تخصصی مرکز آرامش زندگی با حضور دکتر مهرداد نامدار روانشناس شبکه یک و سه سیمای کشور و جمعی از متخصصین روانشناس و اساتید دانشگاه جهت خدمات روانشناختی در کنار شما هستند جهت هماهنگی و رزرو وقت با مشاوران کلینیک آرامش زندگی در رشت

نوبت دهی آنلاین ۰۱۳-۳۲۱۲۵۹۷۸
راهکار موثر برای بخشیدن دیگران

در این نوشته از مجله روانشناسی آرامش زندگی شما را با 3 راهکار موثر برای بخشیدن دیگران آشنا خواهیم کرد. اما اول از همه شاید بد نباشد از خودمان بپرسیم چرا بخشیدن با اینکه خیلی مهم است اما خیلی سخت است؟

شاید فلسفه زندگی‌مان ببخش و بگذر باشد و معتقد باشیم باید همه را بخشید.

شاید باورهای مذهبی ما دلیل این باشند که بخواهیم همه را ببخشیم و کینه از کسی به دل نگیریم.

یا شاید از آن دسته آدمهایی هستیم که باور دارند رنجیده بودن از دیگران باری است که بر دوش خود حمل میکنیم و بسیاری عقاید دیگر.

با همه این اوصاف گاهی بخشیدن خیلی سخت و دشوار میشود. نمیتوان به راحتی گذشت و به قولی دل را صاف کرد. اکر در همچین موقعیتی هستید این نوشته از مجله روانشناسی آرامش زندگی را تا انتها بخوانید.

اگر در بخشیدن شخصی مشکل داشته باشید، شما فرد بدی نیستید. شما انسان هستید و  ما به عنوان یک انسان طوری ساخته شده ایم که از خطر یا هر کسی که غیرقابل اعتماد است دوری کنند.

بنابراین، فکر کردن در مورد بخشیدن شخصی که به ما آسیب رسانده خلاف غرایز ما است. بیشتر اوقات، گوش دادن به غرایز خود عاقلانه است.

اما اگر این غرایز شما را در خاطره ای محبوس می کنند که به شما اجازه نمی دهد از کنار کارهای اشتباه دیگران عبور کنید، وقت آن است که تصمیم جدی برای بخشیدن بگیرید.

در زیر سه روش برای عبور از غریزه ذاتی خود برای جلوگیری از بخشیدن وجود دارد.

بهترین روانشناس رشت

چالش ها را بپذیرید بهترین روانشناس رشت

از اوایل کودکی، بسیاری از ما با افسانه هایی بزرگ شده ایم که افراد با روابط یکپارچه ،تعارض ها را به طور کامل از بین می برند. گویی در روابطشان ناامیدی، اختلاف نظر یا مشکلی وجود ندارد.

وقتی انتظار داریم زندگی ما به آن افسانه های غیرواقعی شباهت داشته باشد، خود را به ابزارهای مناسب برای مقابله موثر با منازعات مجهز نمی کنیم. ما از ترس از اینکه اشتباه کنیم یا قادر به پیدا کردن یک راه قطعی نباشیم، به جای تلاش برای حل مشکلات، با افراد به سرعت قطع رابطه می کنیم.  بهترین روانشناس رشت

این امر به ویژه اگر قبلاً احساس خیانت کرده باشیم، باعث احساس اضطراب در ما می شود. اما برای بخشیدن، در مورد مشکلات و چالش هایی که برای عبور از اختلاف لازم است، مهم است با خود صادق باشیم.

راهکار موثر برای بخشیدن

راهکار موثر برای بخشیدن دیگران

بهترین مشاور رشت

رهاکردن بار سنگین بهترین مشاور رشت

همانطور که معلم تأثیرگذار، اجناه چاه (Ajahn Chah) ، در کتاب خود به نام  “غذای قلب” توضیح می دهد، وقتی تصمیم می گیریم مسیر جدا شدن را دنبال نکنیم، تصمیم می گیریم سنگ سنگینی را با خود حمل کنیم و سنگین می شویم. بهترین مشاور رشت

ما نمی دانیم با سنگ چه کنیم، بنابراین احساسات منفی و درد را همچنان تحمل می کنیم. حتی اگر دیگران مزیت دور ریختن احساسات – یا به قول اجناه چاه، سنگ را برای ما توضیح دهند – ما باز از کنار گذاشتن احساسات می ترسیم.

ما آنقدر طولانی آن سنگ را حمل می کنیم که جزئی از ما می شود و همچنان آن را ادامه می دهیم تا آنقدر ضعیف و خسته شویم که چاره ای جز رها کردن آن نداشته باشیم. بهترین مشاور رشت

راهکار موثر برای بخشیدن دیگران

مجله روانشناسی آرامش زندگی

بدانید نیاز به شجاعت دارید مجله روانشناسی آرامش زندگی

راهکار موثر دیگر برای بخشیدن دیگران ، شجاعت است. این به معنای پیدا کردن شهامت و قدرت برای گفتن این است که:

“من صدمه دیده ام و مطمئن نیستم که چه کاری باید انجام دهم. با این حال، من می خواهم راهی برای بخشیدن پیدا کنم.”

شجاعت واقعی این است که بدانید بخشیدن سخت خواهد بود اما به هر حال راهی برای انجام آن پیدا خواهد شد. مجله روانشناسی آرامش زندگی

وقتی تمایلی به بخشیدن نداریم، احساسات منفی را با خود حمل می کنیم. این امر به ویژه در صورت عدم تمایل به بخشیدن با شخصیت مهمی در زندگی مانند پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ، خواهر و برادر و غیره صادق است.

اگر راهی برای بخشیدن و حل تعارض پیدا نکنیم، آن احساسات را در روابط دیگر خود حمل خواهیم کرد.

همچنین احتمال جذب افرادی در زندگی ما که به راحتی می توانند ما را تحریک کرده و زخم های قدیمی را به وجود آورند بیشتر خواهد بود. مجله روانشناسی آرامش زندگی

اگر به عنوان مثال نتوانید پدر منتقد خود را ببخشید و روی احساساتی که انتقاد برای شما ایجاد می کند کار کنید، نسبت به نظرات منفی دیگران، درک و حساسیت بیشتری نشان می دهید.

هنگامی که کینه و عصبانیت را در خود نگه داشته اید، تمایل شما برای دوست داشتن از بین می رود. اگر قادر به بخشیدن نیستید، در روابط آینده با دوست داشتن و بخشیدن مشکل خواهید داشت. مجله روانشناسی آرامش زندگی

چندین مطالعه تحقیقاتی نشان داده است که چگونه بخشیدن با مشکلات روحی و جسمی ارتباط دارد.

این تله‌های ذهنی، زندگی شما را خراب می‌کنند!

رفتارهایی که باعث کناره‌گیری دیگران از شما می‌شود

آیا بخشش مفید است؟

افرادی که از عزت نفس پایین و ارزش منفی برخوردار هستند به راحتی خود و اشتباهات خود را قبول نمی کنند و جای کمتری برای بخشیدن دیگران می گذارند.

عدم تمایل به همدلی با اشتباهات خود می تواند منجر به افزایش علائم افسردگی و احساسات منفی شود. تفکر دائمی دردها و آزارهای گذشته خطر اضطراب و مشکلات خواب را افزایش می دهد.

مطالعات همچنین نشان می دهد که عدم تمایل به بخشیدن منجر به فشار خون بالا، بیماری های قلبی و استرس مزمن می شود.

همانطور که می بینید، ممکن است با حفظ عصبانیت، درد و رنج بیشتری برای خود ایجاد کنید.

فقط به یاد داشته باشید که شما هیچ کنترلی بر آنچه دیگران تصمیم می گیرند انجام دهند ندارید. شما فقط بر نحوه پاسخ دادن به آنچه دیگران انجام می دهند کنترل دارید.

بهبودی یک روند است و نمی توان در آن عجله کرد. بهبودی دویدن در مسافت طولانی  است، نه یک دوی سرعت .

بسیاری از ما در مواجهه با فرد یا افرادی که به ما آسیب می رسانند،  احساسات مخصوص به خود داریم.

قبل از آنکه بتوانیم واقعاً ببخشیم، باید تاثیری که رنجش بر ما وارد کرده است را درک کنیم. وقتی فرآیند طولانی درک اقدامات شخص خاطی و عمق دردی را که برای شما ایجاد کرده است را طی کنید، می توانید رها کنید و ببخشید.

مهرداد نامدار روانشناس و درمانگر بالینی

راهکار موثر برای بخشیدن دیگران

راهکار موثر برای بخشیدن

در این نوشته 3 راهکار موثر برای بخشیدن دیگران را برای شما عنوان کردیم. امیدوارم بتوانید آنها را به کار بگیرید و از لذت بخشش بهره‌مند شوید.

اما اگر به هر دلیلی موفق نشدید، مشاوره و صبحت با یک روانشناس خوب میتواند تسهیل کننده باشد. روانشناسان مرکز مشاوره و خدات روانشناختی آرامش زندگی آماده همراهی شما در این مسیر می‌باشند.

 

نکات کلیدی راهکار موثر برای بخشیدن

  • ذات انسانها طوری است که از خطر یا هر کسی که غیرقابل اعتماد است دوری می کند.
  • هنگامی که مردم انتظار دارند زندگی آنها به افسانه ها شباهت داشته باشد ، خود را به ابزار مناسب برای مقابله موثر با منازعات مجهز نمی کنند.
  • رها کردن باعث آرامش و آزادسازی درگیری های حل نشده می شود و می تواند سلامت روان را تقویت کند.

منبع

 

5/5 - (1 امتیاز)
دسته بندی : خدمات

آیا بخشش یک مهارت ذاتی است یا میتوان آن را به دست آورد؟

بخشیدن یک مهارت است و مهارت‌ها کسب‌کردنی هستند. یعنی می‌توان با دانستن چگونگی بخشیدن و تمرین آن را به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاین ۰۱۳-۳۲۱۲۵۹۷۸