نشانه های سادیسم داشتن!

تیم تخصصی مرکز آرامش زندگی با حضور دکتر مهرداد نامدار روانشناس شبکه یک و سه سیمای کشور و جمعی از متخصصین روانشناس و اساتید دانشگاه جهت خدمات روانشناختی در کنار شما هستند جهت هماهنگی و رزرو وقت با مشاوران کلینیک آرامش زندگی در رشت

نوبت دهی آنلاین ۰۱۳-۳۲۱۲۵۹۷۸
نشانه های سادیسم
در گفتگوهای معمول بین عامه مردم، البته همیشه سادیسم به‌جا و برای اشاره به دگرآزاری استفاده نمی‌شود و گاهی برخی از آن به اشتباه استفاده می‌کنند. اگر نشانه های سادیسم را بدانیم، احتمالا می‌توانیم از این واژه درست‌تر استفاده کنیم.

تعریف و نشانه های سادیسم

تعریف سادیسم یا دیگر آزاری به طور کلی عبارت است از علاقه به آزار دادن دیگران به صورت جسمی، روانی و جنسی، طوری که این آزار رساندن موجب لذت و آرامش فرد آزاررسان شود. این افراد از تحقیر و تمسخر و آزار روحی یا جسمی و جنسی افراد به خصوص در حضور دیگران لذت زیادی می‌برند و گاهی رفتارهای پرخاشگرانه یا جنایتکارانه از خود بروز می‌دهند.
روش‌های مختلفی برای درمان سادیسم استفاده می‌شود ازجمله: روان‌درمانی تحلیلی و رفتاردرمانی، شرکت در گروه‌های خودیاری و همچنین خانواده درمانی، کاهش استرس‌های محیطی و دارو درمانی.
نشانه های سادیسم

انواع سادیسم

 • سادیسم ذهنی: که شخص صحنه‌های سادیستی را تجسم می‌نماید ولی اقدام به آزار دیگران نمی‌نماید.
 • سادیسم احساسی: که شخص از تحقیر و آزار روحی دیگران لذت می‌برد و از پایمال کردن شخصیت دیگران ارضاء می‌شود.
 • سادیسم بدنی: که شخص به آزار دیگران می‌پردازد و از ضرب و جرح ساده تا قتل و سوزاندن افراد مورد نظر خود پیش می‌رود.

سادیسم، یکی از وجوه شخصیتی تیره‌ای است که داشتن آن منجر به آسیب و ضرر و زیان برای دیگران می‌شود. سه ویژگی دیگر شخصیتی که مثل سادیسم، زیان‌آور هستند، اینها هستند:

 1. خودشیفتگی یا نارسیسیسم
 2. سایکوپات بودن یا فقدان حس همدردی
 3. ماکیاولیانیسم، تمایل به تسلط و سلطه به هر قیمت بر دیگران

سادیسم در ادبیات و سینما

بهترین مثال دنیای قدیم سادیسم، اصولا شخصی است که خود این صفت از نام او گرفته شده است: مارکی دو ساد. او یک نویسنده آثار اروتیک فرانسوی بود که درقرن هحدهم و اوایل قرن نوزدهم می‌زیست.

به خاطر ضرب و جرحی که او بر قربانیان تجاوزهای خود وارد کرده بود به زندان و سپس آسایشگاه روانی فرستاده شد. شاید شما فیلم قلم‌پرها یا Quills را که بر اساس داستان زندگی او ساخته شده، دیده باشید.

در این فیلم جفری راش نقش مارکی دو ساد را باز می‌کند. در ضمن کیت وینسلت، ژوکین فونیکس و مایکل کین هم در این فیلم حضور دارند.

از مارکی دو ساد که البته داستان و تاریخ خیلی جالبی دارد، اما زیاد هم نمی‌شود در موردش نوشت (!) که بگذریم، می‌رسیم به ملموس‌ترین نمونه تلویزیونی حداقل در یک دهه اخیر برای بیشتر شماها: رمزی بلتون در سریال گیم آو ترونز.

همانطور که گفته شد عامه مردم از واژه سادیسم خیلی وقت‌ها به درستی استفاده نمی‌کنند و تازه خیلی وقت‌ها هم یک فرد که صفت سادیستیک بود به او داده می‌شود، واقعا سادیسم ندارد.

نشانهه های سادیسم

پرسشنامه تشخیص نشانه های سادیسم

روانشناسان و پژوهشگران یک پرسشنامه دقیق ۹ سؤالی تهیه کرده‌اند که بر اساس آن می‌توان به طور دقیق گفت که یک فرد سادیسم دارد یا نه:

 • از سر به سر گذاشتن مردم به طوری که آنها بدانند من آنها را تحت کنترل داردم، لذت می‌برم.
 • از اذیت کردن اطرافیانم خسته نمی‌شوم.
 • اگر توانایی و اختیارش را داشته باشم، به مردم آسیب می‌زنم.
 • وقتی کسی را مسخره می‌کنم، از دیدن ناراحت شدنش، خوشحال می‌شوم.
 • بی‌رحمی کردن به دیگران، هیجان‌انگیز است.
 • از تمسخر مردم در جلوی دوستانشان، خشنود می‌شوم
 • تماشای دعوا و منازعه مردم، تحریکم می‌کند.
 • در مورد اذیت کردن کسانی که آزارم داده‌اند، فکر می‌کنم.
 • هیچ وقت از روی عمد به کسی آزار نمی‌رسانم، حتی اگر از آن شخص خوشم نیاید.

البته این یک تست علمی برای نشانه های سادیسم و وجود آن در شخص نیست و نمی‌تواند به عنوان یک تشخیص قطعی قرار بگیرد. اگر همچین نشانه هایی را در خود و یا شریک زندگی‌تان می‌بینید پیشنهاد می‌کنیم به یک روانشناس مجرب مراجعه نمایید.

 

مطالب پربازدید دیگر:

5/5 - (1 امتیاز)
دسته بندی : مطالب عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاین ۰۱۳-۳۲۱۲۵۹۷۸