اختلال اضطراب جدایی کودکان و شروع سال تحصیلی

تیم تخصصی مرکز آرامش زندگی با حضور دکتر مهرداد نامدار روانشناس شبکه یک و سه سیمای کشور و جمعی از متخصصین روانشناس و اساتید دانشگاه جهت خدمات روانشناختی در کنار شما هستند جهت هماهنگی و رزرو وقت با مشاوران کلینیک آرامش زندگی در رشت

نوبت دهی آنلاین ۰۱۳-۳۲۱۲۵۹۷۸
اختلال اضطراب جدایی

شایع ترین اختلال در کودکان زیر ۱۲ سال اختلال اضطراب جدایی می‌باشد که با شروع سال تحصیلی معمولا نمود آن در امتناع از رفتن به مدرسه نمود پیدا می‌کند.

تقریبا ۵ درصد از کودکانمان درگیر اختلال اضطراب جدایی هستند. علائم این اختلال این است که کودک هنگام جدایی از مراقبش( مادر، پدر یا هر دو) دچار استرس شدیدی می‌شود که او را از انجام امور باز می‌دارد.

تفاوت بین اضطراب با اختلال اضطراب جدایی در این است که کودک مبتلا به اختلال اضطراب جدایی با فکر جدایی از والدین هم دچار استرس می‌شود. کودکان مبتلا به اختلال اضطراب جدایی از رفتن به مدرسه و بازی با دوستانشان امتناع می‌کنند.

این اختلال ناشی از حس نا امنی عاطفی در کودک می‌باشد. اگر ریشه این نا امنی پیدا شود کمک بزرگی به بهبود و درمان خواهد کرد. برای امنیت روانی کودک، والدین می‌بایست به طور مناسب به نیاز های عاطفی کودک پاسخ دهند.

برخی از علل اصلی اختلال اضطراب جدایی

اختلال اضطراب جدایی علت‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد که توسط یک روانشناس خوب می‌تواند تشخیص داده شوند. اما به طور کلی برخی از دلایل اصلی اضطراب جدایی موارد زیر هستند.
 • تغییر در محیط و یا از دست دادن یکی از والدین
 • استرس
 • تنبیه بدنی کودک
 • جدایی از کودک در سن زیر دو سال( دلبستگی ایمن را به خط می اندازد)
 • اجبار کردن کودک برای اینکه به شکل مطلوب والدین رفتار کند.
 • والدین محافظه کار
گاهی والدین به قدری محافظه کارند و کودک را از خودشان دور نکرده‌اند که کودک از تنهایی و استقلال می‌ترسد.

چند نکته برای مقابله با اختلال اضطراب جدایی

برای مقابله با اختلال اضطراب جدایی در کودک لازم است با توجه به حیطه‌های مورد اشکال کودک و توانایی او درمانی متناسب برنامه‌ریزی شود که این مورد بر عهده روانشناس کودک خواهد بود.
اما به طور کلی و خلاصه نکات زیر می‌تواند برای والدین این کودکان مفید باشد.
 • کسب اطلاعات در مورد اختلال باعث می شود که رفتار درستی در این زمینه داشته باشیم.
 • شرایطی را ایجاد کنیم که کودک خیلی راحت در مورد احساساتش صحبت کند.
 • برای شرایط اضطراب آواری مثل مدرسه اماده باشیم، و اگر کودک به یکی از والدین وابستگی کمتری دارد آن والد مسئولیت بردن کودک به مدرسه را بر عهده بگیرد.

اختلال اضطرای جدایی در مدرسه رفتن

توصیه هایی برای مستقل کردن کودک

همانطور که در ابتدای نوشته اشاره شد، برخی والدین به دلایل مختلف اجازه کسب استقلال به کودک خود نمی‌دهند که این موضوع می‌تواند از دلایل ایجاد اضطراب جدایی در کودک شود.

از این رو تلاش برای مستقل شدن کودک و احساس اطمینان از اینکه می‌تواند از پس خود برآید دارای اهمیت است. در زیر به نکاتی در این خصوص اشاره کرده‌ایم.

 • والدین بهتر است خونسردی خود را حفظ نموده و با این کار باعث آرامش کودک خود شوند
 • کودک را تشویق به فعالیت های اجتماعی سالم کنید.
 • کودک را متوجه این موضوع کنید که در طی جدایی از والدین اتفاقی برای خودش و عزیزانش نخواهد افتاد.
 • از بهانه‌های کوچک برای تعریف از کودکتان استفاده کنید و آن‌ها را مورد توجه قرار دهید.

گام به گام پیش بروید

ابتدا محیطی که قرار است به آنجا بروید را برای کودکتان توصیف کنید. سپس در روز اول کنار کودک بمانید و هر از گاهی به او سر بزنید. در روز دوم یکساعت را در کنارش باشید و سپس آنجا را ترک کنید.

در روز سوم مادر در فضایی دیگر بنشیند که کودک او را نبیند و مادر به کودک اطمینان دهد که هر گاه او بخواهد به دیدنش می‌رود. برای ایجاد اعتماد می‌توانید شماره خود را روی کاغذ بنویسید و در جیب کودک قرار دهید تا در صورت نیاز با شما تماس بگیرد.

نکته قابل توجه این است که اضطراب جدایی در یک سنین 8 ماهگی تا 5 سالگی طبیعی است و چندان جای نگرانی ندارد. ولی از سن ۵ سالگی به بعد اختلال تلقی می شود.

برای درمان این اختلال لازم است از روانشناسان کودک کمک گرفته شود. یکی از روش‌های درمانی بسیار موثر در این اختلال “بازی درمانی” می‌باشد. حواستان باشد گاهی کودکان مبتلا از دردهای فیزیکی شکایت دارند و ممکن است نیاز به ارزیابی پزشکی باشد.

مطالب پربازدید دیگر

چند راهکار برای آموزش مفهوم ارزشمندی به کودکان

تاثیر فیلم ترسناک بر روحیه کودکان

روش های غلبه بر ترس در کودکان

Rate this post
دسته بندی : کودک و نوجوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاین ۰۱۳-۳۲۱۲۵۹۷۸