علایم افسردگی در مردان – آقایان چگونه افسردگی را بروز میدهند؟

تیم تخصصی مرکز آرامش زندگی با حضور دکتر مهرداد نامدار روانشناس شبکه یک و سه سیمای کشور و جمعی از متخصصین روانشناس و اساتید دانشگاه جهت خدمات روانشناختی در کنار شما هستند جهت هماهنگی و رزرو وقت با مشاوران کلینیک آرامش زندگی در رشت

نوبت دهی آنلاین ۰۱۳-۳۲۱۲۵۹۷۸
علایم افسردگی در مردان

امروزه افسردگی را به علت رواج آن سرماخوردگی روانی می‌نامند. از آنجایی که رفتار انسان‌ها بسته به جنسیت، فرهنگ و شخصیت‌شان مختلف باشد، به همین علت علایم افسردگی در مردان می‌تواند متفاوت‌تر از زنان باشد.

بسیاری از ما در طول زندگی دچار رخوت و سستی شده و گاهی بروز چنین حالتی ما را در ورطه آزار دهنده و بعضا خطرناک بیماری افسردگی قرار می‌دهد. افسردگی در زنان و مردان منجر به از دست رفتن انگیزه و شادی و نشاط زندگی می‌شود، اما افسردگی در افراد مختلف با نشانه‌های متفاوتی بروز می‌کند.

افسردگی در مردان بیشتر در سنین ۲۵ تا ۳۵ سالگی دیده می‌شود. با این حال، بسیاری از مردان ممکن است افسردگی خود را تا سن ۴۰ یا ۵۰ سالگی تشخیص ندهند. آن‌ها ممکن است افسردگی خود را به طرق مختلف پنهان کنند.

بروز افسردگی می‌تواند علل متعدد و مختلفی داشته باشند. عوامل اجتماعی، ژنتیکی، نامتوازن بودن هورمون‌‌ها، مسایل تربیتی و… می‌توانند دست به دست هم دهند و باعث بروز افسردگی شوند.

در این نوشته بدون در نظر گرفتن عوامل به وجود آورنده افسردگی به بررسی نشانه‌ها و علایم افسردگی در مردان می‌پردازیم.

1- نگران بودن

ارتباط تنگاتنگی بین نگرانی و افسردگی وجود دارد. مردان در تجربه نگران بودن شبیه زنان نیستند، در حقیقت ناهنجاری‌های دلواپسی و اضطراب دو برابر بیشتر از مردان است، اما برای مردان صحبت کردن در مورد نگرانی‌هایشان بسیار آسان‌تر از صحبت کردن در مورد غم‌هایشان است.

به طوری که مردان خیلی راحت می‌توانند در مورد نگرانی خود برای از دست دادن کار یا مشکلات کاری صحبت کنند.

2- مشکل در تمرکز

افسردگی می‌تواند توانایی‌های یک مرد را در پردازش اطلاعات و تمرکز روی کار‌ها و وظایف خود کاهش دهد.

افرادی که به طور مدام به مسائل منفی فکر می‌کنند، به طور خودکار تمرکز خود را روی کارهای‌شان از دست می‌دهند.

3- خستگی

افرادی که زیر بار تغییرات روحی و جسمی افسرده شده‌اند، احساس خستگی می‌کنند. کارآیی آن‌ها پایین می‌آید و انرژی کافی برای فعالیت روزانه و حتی فکر کردن هم ندارند.

دیگر تفاوت علایم افسردگی در مردان در مقایسه با خانم‌ها این است که مردان بیشتر از زنان خستگی‌ها را با دیگر نشانه‌های افسردگی نشان دهند.

علایم افسردگی در مردان

4- اضطراب

برخی از مردان افسردگی خود را با استرس و اضطراب زیاد نشان می‌دهند.

البته استرس فقط نشانه افسردگی در مردان نیست بلکه می‌تواند خود نیز دلیلی برای افزایش افسردگی باشد، به طوری که زیاد در معرض استرس بودن می‌تواند منجر به ایجاد تغییراتی در بدن و مغز شده و منجر به افسردگی شود.

5- مشکلات خواب

مشکلات خواب همچون بی‌خوابی، صبح خیلی زود از خواب بیدار شدن و یا حتی بیش از حد خوابیدن نشانه‌های رایج افسردگی هستند.

برخی از افراد ۱۲ ساعت در شبانه روز می‌خوابند و حتی پس از بیدار شدن هم احساس خستگی دارند یا بیدارخوابی داشته و هر دو ساعت یکبار از خواب بیدار می‌شوند.

همچون خستگی، مشکلات خواب نیز از دیگر نشانه‌های اصلی افسردگی است مردان باید در این خصوص با یک روانشناس خوب صحبت کنند.

6- درد معده یا درد کمر

مشکلاتی که در مسیر سلامتی افراد مانند سردرد یا کمردرد وجود دارد در افرادی که دچار افسردگی هستند بسیار معمول است.

البته مردان این موضوع را درک نمی‌کنند که درد‌های مزمن و ناهنجاری‌های گوارشی می‌تواند در نتیجه افسردگی باشد، اما باید توجه کرد مردانی که افسرده هستند ناراحتی‌های جسمانی بیشتری دارند. پس دردهای جسمانی را می‌توان یکی از علایم افسردگی در مردان دانست.

مطالب پربازدید دیگر

افسردگی و راهکارهای درمان آن – گفتگوی دکتر مهرداد نامدار با برنامه سیمای خانواده

برای غلبه بر افسردگی تفکر انعطاف‌پذیر داشته باشید نه مثبت !

مشاور افسردگی در رشت

۸ راهکار برای زندگی شاد با وجود افسردگی

‌ ‌

7- مصرف مواد مخدر

احتمال زیادی وجود دارد که افراد مصرف کننده الکل یا معتاد به مواد مخدر افسرده باشند.

بیشتر مردان برای پوشاندن شرایط سخت زندگی خود اصولا به جای درمان بیماری به سوی مصرف مواد مخدر روی می‌آورند.

8- زود عصبانی شدن

مردانی که دچار افسردگی هستند اغلب نشانه‌هایی از خشم و عصبانیت زودهنگام از خود بروز می‌دهند. ممکن است هنگامی که در مورد مسائل احساسی صحبت می‌کنند، این موارد به عصبانیت ختم شود.

افکار منفی اغلب اوقات نشانه‌های افسردگی است و مردان افسرده اصولا به این دلیل زود عصبانی می‌شوند که در ذهن خود افکار منفی می‌پرورانند.

9- عصبانیت یا خصومت

از دیگر علایم افسردگی در مردان نشانه‌هایی همچون خصومت، عصبانیت یا پرخاشگری نشان می‌دهند.

مردی که احساس می‌کند در کاری دچار نقصان یا کمبودی شده است شاید برای جبران این کاستی بخواهد نشان دهد که همچنان قوی و تواناست، اما عصبانیت و خصومت این موضوع را برعکس جلوه می‌دهد.

البته باید دقت کرد عصبانیت و خصومت با تندخویی و زودخشمگین شدن فرق دارد. عصبانیت احساس قوی‌تری از تندخویی است.

در چنین حالتی این افراد فقط خود را گول می‌زنند؛ چراکه راه بیراهه‌ای را طی می‌کنند. برای اینکه افراد از افسردگی بروز کرده خلاصی یابند مراجعه به یک روان شناس در وهله اول می‌تواند مسیر درمان بیماری افسردگی را روشن کند؛ در نتیجه مصرف مواد مخدر آدرس بیراهه و گمراه کننده‌ای است که برخی برای فرار از واقعیت بیماری خود و سرخوشی لحظه‌ای به آن پناه می‌برند. ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍

5/5 - (2 امتیاز)
دسته بندی : مطالب عمومی

علایم افسردگی در مردان متفاوت از زنان است؟

بله. این علایم می‌توانند بروز متفاوتی داشته باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاین ۰۱۳-۳۲۱۲۵۹۷۸