باورهای غلط روانشناسی زرد

تیم تخصصی مرکز آرامش زندگی با حضور دکتر مهرداد نامدار روانشناس شبکه یک و سه سیمای کشور و جمعی از متخصصین روانشناس و اساتید دانشگاه جهت خدمات روانشناختی در کنار شما هستند جهت هماهنگی و رزرو وقت با مشاوران کلینیک آرامش زندگی در رشت

نوبت دهی آنلاین ۰۱۳-۳۲۱۲۵۹۷۸
باورهای غلط روانشناسی زرد

کافی است در اینترنت و یا شبکه‌های اجتماعی واژه “روانشناسی” را جستجو نمایید تا با انبوهی از مطالب روبرو شوید. مطالبی که حاوی نصیحت، دانستنی، راهکار و عناوین جالب توجه هستند. اما آیا همه این مطالب علمی هستند یا رد پای باورهای غلط روانشناسی زرد در آن‌ها قابل مشاهده است؟

روانشناسی زرد روی احساسات فردی تاکید دارد که از محبوب‌ترین آن‌ها در فرهنگ عامه، باید به تکنیک‌های خودیاری اشاره کرد. این روش‌ها بار علمی ندارند و بیشتر برای تجاری‌سازی علم روانشناسی به‌کار می‌روند.

در روانشناسی زرد اغلب روی نتیجه‌های سریع تاکید شده و چنین ادعا می‌شود که حتی با راه‌حل‌های ساده هم می‌توان مشکلات سخت را از میان برداشت.

در این نوع روانشناسی، انواع آزمون‌های شخصیت از افراد به عمل می‌آید که از نظر علمی تایید نشده‌اند.

انواع سبک‌های روانشناسی زرد

در روانشناسی زرد یا عامه‌پسند، سه سبک اصلی دیده می‌شود:

اول اینکه، کتاب‌ها و رسانه‌های مختلفی وجود دارند که هدف اصلی آن مطلع کردن عموم مردم از پیشرفت‌های موجود در روانشناسی علمی است. از این موارد می‌توان به مقاله‌هایی که دانشگاهیان یا خبرنگاران علم تولید می‌کنند، اشاره کرد.

سبک بعدی این نوع روانشناسی کاربردی‌تر است. در این سبک به جای تشریح مسائل علمی برای افراد عامی کنجکاو، راهنمایی‌هایی ارائه می‌دهد تا آن‌ها بتوانند از چالش‌های زندگی روزمره خود، مثل رفتار با دیگران، برآیند یا اینکه بیاموزند چگونه باهوش‌تر، خوش‌اندام، ثروتمند و سازنده‌تر باشند. انبوهی از کتاب‌های خودیاری در بازار کتب روانشناسی وجود دارد که از این سبک پیروی می‌کنند.

در سبک سوم روانشناسی زرد، افراد مبتلا به مشکلات سلامت روان هدف قرار می‌گیرند و مانند سبک دوم، راهنمایی‌های عملی ارائه می‌دهد و هدف آن بیشتر کاهش رنج و ناکارآمدی این دسته از افراد است. در این سبک، به افراد کمک می‌شود که بر افسردگی، اضطراب و دیگر مشکلات روحی و روانی خود غلبه کنند.

درواقع از دهه‌های گذشته تاکنون این نوع روانشناسی موجب رواج باور‌های غلط در جوامع مختلف شده است و به‌جای اینکه اثر خوبی روی افراد داشته باشد، موجب مشکلات بیشتری شده است.

باورهای غلط روانشناسی زرد

حالا که با انواع سبک‌ها آشنا شدید به سراغ برخی از این باورهای غلط روانشناسی زرد می‌رویم. شاید برخی از آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی، پیام‌های گروه‌های خانوادگی یا از زبان دوستان و آشنایان خود به عنوان یک حقیقت شنیده باشید!

1- شخصیت در بزرگسالی ثابت می‌ماند

بسیاری از مردم بر این باورند که مغز افراد حدود ۲۵سالگی تقریبا شکل گرفته و کامل می‌شود و شخصیت آن‌ها هم تقریبا ثابت و بی‌تغییر باقی می‌ماند.

البته در برخی از جوامع، مانند ما ایرانی‌ها، ثبات شخصیت را ۴۰ سالگی می‌دانیم. اما این باور از اساس غلط است.

در یک بررسی علمی روی ۱۳۲هراز و ۵۱۵ داوطلب آزمایش، محققان به این نتیجه رسیدند، برخی از ویژگی‌های انسان با گذر عمر دستخوش تغییر می‌شوند. هر چه سن افراد افزایش می‌یابد، آن‌ها با دیگران بهتر کنار آمده و همکاری می‌کنند.

2- سبک ارتباطی مرد‌ها و زن‌ها کاملا متفاوت از یکدیگر است

گاهی‌اوقات می‌شنویم که افراد از جنسیت‌های مختلف نمی‌توانند به‌راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و همدیگر را درک کنند. به همین دلیل، این باور غلط که مرد‌ها و زن‌ها با یکدیگر بسیار فرق دارند، طوری‌که به نظر می‌رسد با زبان‌های مختلف صحبت می‌کنند، شکل گرفته است.

اما از وقتی که بیشتر جوامع دنیای مدرن امروزی به نقش‌های جنسیتی اهمیتی نمی‌دهند، بررسی‌ها نشان داده مرد‌ها و زن‌ها آنقدر که فکر می‌کنیم از نظر روانی متفاوت نیستند و این موضوع نیز یکی از باورهای غلط روانشناسی زرد است.

بر اساس مقاله‌ای که در نشریه انجمن روانشناسی آمریکا منتشر شده است، افراد معمولا بنابر نقش‌های جنسیتی که محیط زندگی‌شان برای آن‌ها قائل هستند، رفتار کرده و با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. اما وقتی این نوع توقعات از نوع رفتار و ارتباط آن‌ها حذف می‌شود، زن و مرد بسیار شبیه هم هستند.

باورهای غلط روانشناسی زرد

3- لبخند بزنید تا شاد شوید

در روانشناسی مثبت‌گرا، بار‌ها این عقیده مطرح شده است که اگر روز بدی را از سر گذرانده‌اید، تنها کاری که باید انجام دهید، لبخند زدن است. با این کار فورا احساس شادی خواهید کرد. این دستورالعمل، از باورهای غلط روانشناسی زرد است.

بررسی‌های علمی نشان داده است، سرکوب احساسات منفی موجب افزایش اضطراب در فرد می‌شود. درحالی‌که اگر آن احساسات به رسمیت شناخته شوندداده شوند، زودتر از بار منفی‌شان کم شده و حال‌تان بهتر می‌شود.

4- یک فرد معمولی فقط ۱۰درصد از ظرفیت مغز خود را استفاده می‌کند

این باور غلط از اواسط سده ۱۸۰۰ میلادی، وقتی محققان توانایی‌های یادگیری یک کودک بسیار باهوش را با یک فرد معمولی که از نظر فکری خیلی باهوش بود، مقایسه کردند، شکل گرفت.

سده ۱۹۰۰ هم محققان عملکرد همه بخش‌های مغز را کاملا درک نمی‌کردند و به همین دلیل بسیاری از قسمت‌های مغز را غیرفعال می‌دانستند و به این نتیجه رسیدند که فقط ۱۰درصد از ظرفیت مغز استفاده می‌شود.

تحقیقات دنیای مدرن این موضوع را به عنوان یکی از باورهای غلط روانشناسی زرد می‌داند و نشان می‌دهد همه ما از ۱۰۰درصد ظرفیت مغزمان استفاده می‌کنیم و هر بخش از مغزمان، کنترل عملکردی خاص را به عهده دارد.

5- زن‌ها با افزایش سن‌شان کمتر احساساتی می‌شوند

مرد‌ها و زن‌ها هر چه مسن‌تر می‌شوند از تجربه‌های جدید کمتر استقبال می‌کنند. وظیفه‌شناسی و اخلاق کاری با افزایش سن، بیشتر می‌شود.

ویژگی‌های فوق، چند نمونه مختصر از ویژگی‌هایی‌ست که با گذر عمر تغییر می‌کنند. پس این باور که شخصیت انسان پس از سن خاصی ثابت و بدون تغییر می‌ماند، غلط است.

6- افراد جذب افرادی با ویژگی‌های شخصیتی متضاد خود می‌شوند

این اعتقاد از آنجا نشات می‌گیرد که بیشتر مردم به دنبال کسی هستند تا آن‌ها را کامل کنند و در رابطه به تعادل برسند، اما باید گفت که این از باورهای غلط روانشناسی زرد است.

بررسی‌های علمی مختلف، دقیقا خلاف این باور را نشان می‌دهند. ما معمولا جذب افرادی شبیه خودمان می‌شویم و احتمال اینکه رابطه موفقی هم داشته باشیم، بسیار زیاد است. زیرا افرادی که شبیه یکدیگر هستند، بیشتر عقاید و علایق‌شان شبیه هم است و زندگی بهتری کنار یکدیگر تجربه خواهند کرد.

مطالب پربازدید دیگر

روانشناسی زرد و کتاب های پرفروش آن! 

چرا همیشه اینجوری رفتار میکنم؟

حافظه و راهکارهایی برای جلوگیری از فراموشی

درمان شکست عشقی در مردان

7- بیشتر مردم گرفتار بحران میانسالی می‌شوند

بحران میانسالی هم باور غلطی است که تصور می‌شود بیشتر مردم گرفتار آن می‌شوند.

در برخی از جوامع، مانند آمریکا، بیشتر افراد وقتی به دهه چهل سالگی خود می‌رسند، ناگهان به این نتیجه می‌رسند که زندگی‌شان آنگونه که می‌خواستند نبوده است و سال‌های جوانی‌شان رو به پایان است. بعد شروع می‌کنند به خرید وسایل مختلف، به‌طور ناگهانی شغل‌شان را تغییر می‌دهند، موهایشان را رنگ می‌کنند، یا حتی از همسرشان جدا می‌شوند به امید اینکه جلوی پیری را بگیرند.

اما در واقعیت، بنابر بررسی‌ها مشخص شده فقط حدود ۱۰درصد از افراد دهه چهل یا پنجاه سالگی‌شان دچار چنین بحرانی می‌شوند.

البته ممکن است در میانسالی با چالش‌های بسیاری مواجه شویم و حتی برخی از رفتار‌های کلیشه‌ای مربوط به بحران میانسالی را انجام دهیم، اما هرگز عقلانیت خود را از دست نمی‌دهیم و خود را گم نمی‌کنیم.

خلاصه باورهای غلط روانشناسی زرد

در این نوشته به برخی از باورهای غلط روانشناسی زرد پرداختیم. تا زمانی‌که روانشناسی زرد روی زندگی و افکار ما تسلط داشته باشد، هیچ یک از مشکلات اساسی روانی ما حل نخواهد شد. باورهای غلط روانشناسی زرد که در این نوشته به آنها پرداختیم تعدادی از بی‌شمار باور‌هایی هستند که ما را به بیراه کشانده‌اند.

هر چقدر که روانشناسی زرد می‌تواند مضر و خطرآفرین برای سلامت روان ما باشد، با پیروی از حقایق و روانشناسی بر مبنای تایید علم می‌توانیم در مسیر صحیح زندگی قدم برداریم.

Rate this post
دسته بندی : مطالب عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاین ۰۱۳-۳۲۱۲۵۹۷۸